Mało kto wie o tym, że Barcelona nie zawsze była tak ciekawym i kolorowym miastem jak teraz. Największy okres zaniedbania przypadł na lata 50. i 60. poprzedniego wieku kiedy w Madrycie twardą ręką rządził generał Franco. Pisano o niej tak:

„Zaskakująco poetyckie określenie ukute przez Katalończyków świetnie ujmuje obskurność Barcelony połowy lat sześćdziesiątych. Color de gos com fuig, „barwa uciekającego psa”, to znaczy barwa nijaka, mętna, nieokreślona, ale bezsprzecznie barwa czegoś, co istnieje. Pod względem kulturalnym Barcelona była najciekawszym miastem w Hiszpanii, mającym potencjał zmiany, którego nie dostrzegało się w Madrycie (a przynajmniej nie dostrzegał go turysta).” *

Dzisiaj mamy dla Ciebie trochę starszych zdjęć Barcelony, na których możesz porównać jak kiedyś wyglądały niektóre z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Barnie. Jak Ci się podobają?

1Sagrada Familia

Kościół budowany od ponad 130 lat powstał na terenie dawnego miasteczka Sant Martí de Provençals. Znajdowały się tu głównie pola uprawne i łąki na których wypasano kozy. Sytuację w późniejszych latach zmienił napływ fali migracyjnej. Dzisiaj choć znajduje się dosyć daleko od centrum, to jedna z najgęściej zaludnionych dzielnic miasta.

2Barceloneta

Dzisiaj to jedna z najmodniejszych turystycznych plaż w mieście. Ciężko uwierzyć, że nie tak dawno temu był to dosyć problematyczny obszar miasta. Jeszcze trzydzieści lat temu nikt nie wybrałby się tutaj na plażę bo zwyczajnie jej nie było… Znajdowały się tu proste domy rybaków i kilka fabryk. Sytuację zmieniła (jak zresztą w przypadku całego wybrzeża) Olimpiada w 1992 roku. Powstał wtedy słynny Passeig Maritim, którym dzisiaj przechadzają się zwiedzający.

3Katedra

Katedra św. Eulalii, która upiększa dzisiaj barcelońską Dzielnicę Gotycką nie zawsze była tak zachwycającym budynkiem. Fasadę dobudowano dopiero w…1887 roku przygotowując miasto do Wystawy Światowej w 1888. Budowę ufundował barceloński bankier Manuel Girona.

4Passeig de Gràcia

Słynny bulwar burżuazji był kiedyś wiejskim traktem prowadzącym ze Starego Miasta Barcelony do miasteczka Gràcia (dzisiaj to jedna z dzielnic). Kiedy w XIX wieku zaczęto budowę dzielnicy Eixample ulica stała się popularnym miejscem dla miejscowej arystokracji. Kiedy zaczęła się moda na architekturę secesyjną, lokalni przemysłowcy przebudowywali swoje kamienice zgodnie z panującym trendem. Tak powstały niektóre z najbardziej ikonicznych budynków w Barcelonie jak np. Casa Batlló projektu Antoniego Gaudiego.

5Plaça Espanya

Większość kojarzy to miejsce ze słynnym pokazem Magicznych Fontann. I nie bez przyczyny. Zbudowano go jako obszar wykorzystany pod drugą Wystawę Światową w 1929 roku, tą samą na którą zbudowane zostały fontanny. W znajdującym się przy samym placu Palau Nacional odbyła się uroczysta inauguracja Wystawy. Dzisiaj to jedno z najbardziej ruchliwych rond w mieście.

6Camp Nou

Camp Nou zbudowano w latach 50. kiedy niesamowita popularność Barçy spowodowała, że stary stadion na Les Corts przestał być wystarczający. W założeniu miał być nazwany od nazwiska założyciela Klubu Joana Gampera ale nie zgodził się na to reżim dyktatora Franco, który nie chciał honorować cudzoziemców, a do Blaugrany miał wybitną awersję. Camp Nou ukończono w 1957 r. a na inaugurację stadionu zagrano z… reprezentacją Warszawy.

7Plaża Somorrostro 

Podobnie jak plaża Barceloneta, ta część barcelońskiego wybrzeża przed Igrzyskami Olimpijskimi w 1992 roku wyglądała zupełnie inaczej. Mieszkała tutaj ogromna grupa migrantów głównie z południa Hiszpanii, którzy przenieśli się podczas rewolucji przemysłowej w poszukiwaniu lepszego życia i pracy. Na terenie dzisiejszej plaży, w barakach mieszkało ponad 15 tysięcy ludzi! To stąd pochodziła słynna tancerka flamenco Carmen Amaya, o której więcej przeczytacie TUTAJ.

8Rynek La Boqueria

Choć historia tego słynnego targowiska sięga XII w. adres pod którym znajduje się dzisiaj przy ulicy La Rambla 91 jest względnie młody. Zbudowano je w 1840 roku na miejscu starego klasztoru św. Józefa, który spłonął w zamieszkach 1835 roku. Stąd wzięła się jego oficjalna nazwa czyli Mercat  de Sant Josep. Dach dobudowano pod koniec XIX wieku kiedy powstawało wiele imponujących budowli i konstrukcji ze stali jak np. słynna Wieża Eiffla.

_______

*Robert Hughes „Barcelona”, 1992, s. 13

9WESPRZYJ TWÓRCÓW

Podoba Ci się to co robimy? Chętnie wracasz do naszych postów i sprawdzasz nowości. Teraz możesz nas dodatkowo wesprzeć wysyłając nam darowiznę. Będzie nam super miło i obiecujemy udostępniać jeszcze więcej barcelońskich ciekawostek. Gracias!

[wpedon id=6684]

W Barcelonie mieszka od 2015 r. Barça bloger na 9CAMPNOU, przewodnik po mieście, stały bywalec Camp Nou i założyciel oficjalnego fan clubu FC Barcelony „Penya Blaugrana de Lodz”

2 KOMENTARZE

    • Dzięki Ola 🙂 To prawda trudno uwierzyć, że najpopularniejsza atrakcja w Hiszpanii wyrosła na … polu ?

ZOSTAW KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię