Każdy, kto przyjeżdża do Barcelony ma na swojej liście przynajmniej jeden z zabytków zaprojektowanych przez Antoniego Gaudiego. Nie jest to specjalnie trudne – aż siedem z nich jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Każdy ma swoje typy, moim ulubieńcem jest Palau Güell. Może to moje zafascynowanie mrocznymi filmami a może po prostu Palau Güell wyróżnia się na tle pozostałych projektów architekta.
W SĄSIEDZTWIE DOMÓW PUBLICZNYCH
Jest to jeden z pierwszych projektów Gaudiego, budowa rozpoczęła się w 1885 roku. Zleceniodawcą był dobry przyjaciel i patron architekta Eusebi Güell. Budynek mieści się na Ravalu co też dodaje mu wyjątkowego klimatu. Raval to stare miasto, dzielnica która zawsze była sławna ze swego życia nocnego, kabaretów ale też przestępczości i prostytucji. Dzisiaj ze względu na rozwijającą się w tej okolicy turystykę sytuacja wygląda nieco inaczej, chociaż osobiście uważam, że spacerując wieczorem ulicami Ravalu nadal czuć ten dawny klimat. Czemu przemysłowiec wybrał to miejsce pod swój pałac? No cóż, powody mogły być dwa. W pobliżu, przy ulicy Rambla de Caputxins znajdował się dom rodziców Euzebiusza, być może chciał być po prostu blisko swojej rodziny. Jest też inna teoria. Na zachód od Ramblas, kilka minut spacerem od parceli gdzie zaczęto budowę posiadłości znajdował się luksusowy Palau Moja, dom szwagra Güella – Claudio Lopeza i Bru. Mogło chodzić o czystą rywalizację między bogatą arystokracją. Fakt jest taki, że Gaudi miał tutaj właściwie nieograniczony budżet.
ORGANICZNE WNĘTRZA
Pałac uznany jest dziś za jedno z najwybitniejszych dzieł katalońskiej secesji. Gaudi zaprojektował również wnętrza, meble i dekoracje. Niesamowite stalowe, drewniane i szklane konstrukcje tworzą razem niepowtarzalną całość, a co jest w tym najciekawsze każda z nich ma swoje przeznaczenie.
Wszystkie zdobienia są oczywiście stworzone na kształt i podobieństwo tego co możemy znaleźć w naturze. Gaudi bardzo często podkreślał w swojej filozofii projektowania, że człowiek nie jest w stanie wymyślić nic, czego już wcześniej nie stworzyła natura. Kafelki przypominające łuski ryby czy kominy wyglądające jak drzewa to normalne motywy w dziełach tego architekta. Sklepienie w centralnym pomieszczeniu pałacu, poprzez wpadające przez specjalne otwory światło, daje efekt gwieździstego nieba lub kosmosu!
MUZEUM
Z ciekawostek warto wspomnieć, że dom był pierwszym w stolicy Katalonii budynkiem, w którym zastosowano gazowe oświetlenie. Wiele lat po wybudowaniu pałac przekształcony został w Muzeum Teatru katalońskiego. Dzisiaj to prawdziwe muzeum sztuki Gaudiego. Zwiedzając ten budynek polecamy zaopatrzyć się w darmowy audioprzewodnik. Możesz wtedy dokładnie wyobrazić sobie co miał na myśli architekt, projektując swoje dzieło. Najlepiej wybrać się na zwiedzanie w słoneczny dzień, masz wtedy pewność że będzie otwarty również dach z przepięknym lasem kominów.
Za wejście do pałacu zapłacisz 15 EUR. Zarezerwuj sobie około 1,5 godziny na zwiedzanie, ponieważ czasem po zakupie biletów trzeba jeszcze chwilę poczekać (do środka wpuszczana jest tylko określona liczba zwiedzających w jednym czasie). Polecamy kupno biletów z wyprzedzeniem przez oficjalną stronę Muzeum >TUTAJ, unikniesz w ten sposób stania w kolejce.
[UWAGA] Muzeum jest zamknięte w poniedziałki, a jeśli trafisz do Barcelony w pierwszą niedzielę miesiąca to wejście do Pałacu jest darmowe (liczba biletów w tej opcji jest ograniczona i trzeba je rezerwować na oficjalnej stronie atrakcji).
Tak jak pisałam wcześniej, Palau Güell znajduje się na Ravalu przy Ramblach a najbliższa stacja metra to zielona linia L3, przystanek Liceu.